Cyklostezka Járy Cimrmana Tanvaldskem
Český génius Jára Cimrman, dramatik, vynálezce, světoběžník, jehož stopu se mnozí snaží marně zachytit, je nerozlučně spojen s tímto krajem, což dosvědčují některé divadelní hry, objevené v lesovně pod Mariánskou horou vědeckým kolektivem v čele s doktorem Svěrákem a profesorem Smoljakem. Podařilo se zmapovat několik zastávek při jeho putování. Jednoho dne přijíždí vlakem Jára Cimrman (dále jen JC) z Pojizeří... po nějakém čase se jeho kroky ztrácejí na hranici do Slezska…
1. Most J. Cimrmana / JC - Stavitel / Návarov na mostě
JC zde vystoupil z vlaku. V Návarově se prvně pokouší postavit most, dochovány jsou dnes jen staré pilíře. Most s sebou nese příběh o dvou obcích. Stavba mostu se prý, pro rozhádanost lidí, nakonec neuskutečnila…
2. Místo vize / JC – Vizionář / Boží muka u křižovatky nad Bohdalovicemi
Lesní stezkou od Návarova přichází JC na kopec nad obcí zvanou Olešnice, k místu u božích muk. Zastavuje se a sleduje krajinu, údolí a podzimní orbu. Radí lidem, ať se nelopotí s brambory. Vždyť mohou zbohatnout na zlatu, kterého je podél olší v potoce velké množství… Olešničtí zlatokopové se pak se svými výlovky chlubili ve zdejších několika hostincích… a obec dále nazývaná je Zlatou Olešnicí.
3. Hospoda U Labutě / JC- Svědek / Hotel Grand
Při jedné návštěvě Hospody U labutě zažil JC rvačku, po hospodě pobíhá cikán s kudlou v zádech. Tuto historku později zhodnotil v divadelní hře Vizionář. Ta, spolu s hrou Posel světla, byla objevena v lesovně pod Mariánskou horou.
4. J. Cimrman pedagog a sportovec / Odbočka na Český Šumburk
JC pobýval také na Českém Šumburku. Zajímala ho zde česká menšina v jazykově převážně německém Tanvaldu. Působil v jednotřídce a děti i dospělé vedl ke sportu. Vyhlášené zde byly jeho běžecké závody v zimníku, s batohem či kufrem.
5. Pomyslná hranice Liptákova /JC – Objevitel / Desná - Sladká Díra
Místo, které JC učarovalo a navždy se vrylo do jeho paměti a srdce, neboť bylo svědkem prvního dostaveníčka s Marijánkou, jeho láskou, údajně prý paní nadlesní Schmoranzovou.
6. Marijánky touha /JC – Rádce / Desná - schody na Mariánskou horu
Neustálá touha po Marijánce, která bydlela na kopci, přivedla JC k dalšímu nápadu: „Do kopce je lépe po schodech“ aneb „Jdeš po rovině a jdeš vlastně do kopce“. Občané Desné chtěli původně postavit lanovku, což jim JC rozmluvil…
7. Zlá předtucha / JC – Prorok / Protržená přehrada - vyhlídka
Z tohoto místa sledoval JC průběh stavby přehrady. Hned od začátku mu bylo zřejmé, že hráz dlouho nevydrží. Jeho slovům v čilém stavebním ruchu nikdo nevěnoval pozornost. Jak se později ukázalo, místním se tato netečnost vymstila. Bohužel velká voda vzala s sebou i Marijánku, která v obci zrovna zařizovala nákup zimních bot pro svého synka…
8. Pohled do Slezska / JC – Světoběžník / Vlašský hřeben Kořenov - horizont - vyhlídkové místo
Uchvácen pohledem do šíroširého kraje, nemaje již žádných závazků a v Čechách stání, zvažuje JC další kroky a rozhoduje se k cestě přes kopce dál a dál, do dalších nepoznaných zemí.
9. Poslední stopa J. Cimrmana / JC – Na rozhraní / Jizera - Orle - most na Orle
Tak jak se v kraji na mostě objevil, tak po jiném mostě kraj opustil a začal hledat koleje, aby mohl nasednout na nejbližší vlak…
Texty a ilustrace převzaty z webu http://www.cimrman.at